TAÜMED 2. Mezun Çalıştayı Gerçekleştirildi

Türk Alman Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği tarafından her yıl düzenlenmesi planlanan Mezun Çalıştayları’nın ikincisi, ‘’Yeni Normal ve Eğitim’’ başlığı altında 27 Aralık 2020 tarihinde online olarak gerçekleştirildi. Çalıştay sonunda hazırlanan rapor ilgililerle paylaşıldı.*

Öğrencilerin problemlerini daha iyi gözlemleyebilmek adına çalıştaya öğrencilerimiz de davet edildi. Toplantıda ilk olarak katılımcılara birinci çalıştayda ele alınan konular hakkında bilgi verildikten sonra toplantının akışına dair bilgilendirme yapıldı. Tartışılan konular ise şu şekildeydi:

  • Türk Alman Üniversitesi’nin Tercih Edilme Nedenleri

– Üniversite tarafından yapılan anlaşmaların lisans öğrencilerine ve üniversitemizin mezunlarına sağladığı staj imkanlarının birçok üniversiteden daha fazla olması.

– Bölüm kontenjanlarının düşük tutulmasının öğretim görevlileriyle birebir iletişimi kolaylaştırması.

– Almancanın sağladığı avantajların üniversiteyi tercih edecekler için cezbedici olması.

  • Türk Alman Üniversitesi’nde Hazırlık Eğitimi

– TestDaF sınavının uygulanmaya başlandığı yıl, hazırlık sınıflarında yaşanan  başarısızlık oranları ve üniversite hazırlık eğitim sisteminin TestDaF sınavına adapte edilemeyişi birçok öğrencinin okulu tercih etmemesine sebep oldu.

– TestDaF sınavının uygulanmaya başlandığı ikinci sene sınıflarına kur sisteminin getirilmesi ve öğretim görevlilerinin sınav hakimiyetlerinin artması sonucu TestDaF başarı oranının oldukça yükseldiği belirtildi.

– Pandemi döneminde online eğitime geçilmesiyle kaynaklara erişim kolaylaştığı için birçok öğrencinin bu durumdan memnun olduğu katılımcılar tarafından eklendi.

  • Türk Alman Üniversitesi Yaz Okulu ve Öğrenci Değişim Programları

– Üniversitede öğrenci sayısının az olduğu dönemlerde lisans eğitimindeki birçok öğrenci yaz okulu ya da değişim programları ile yurt dışına gidebiliyorken son yıllarda öğrenci nüfusundaki artışa rağmen kontenjanların aynı kalmasıyla çoğu öğrencinin bu imkanlardan faydalanamadığı belirtildi.

– Katılımcılar yurt dışına gitmeye hak kazanan ama pandemi nedeniyle gidemeyen öğrencilere, salgın süreci sona erdiğinde haklarının devam etmesi için imkan sunulması adına çalışmalar yapılması gerektiğini  eklediler.

  • Türk Alman Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi ve Akademik Kadro

– Pandemi döneminde online eğitime geçilmesiyle birlikte bazı fakültelerdeki öğrenci katılımcılar, daha çok çalışabildiklerini ve kaynaklara erişimin kolaylaştığını belirtirken bir grup ise fazla ödev yükü, teknik aksaklıklar, sosyal hayatın eksikliği ve odaklanma problemleri gibi sürecin psikolojik olarak zorlayıcı yanlarından bahsettiler ve bu durumun Türk – Alman Üniversitesi’ne özgü bir durum olmadığını eklediler.

  • Türk Alman Üniversitesi’nde Sosyal Hayat

-Covid-19 salgınıyla birlikte sosyal hayatlarımızın oldukça fazla etkilendiği ve yapılan online toplantılar ve görüşmelerin ilişkilerde canlılığı sağlamaya yardımcı olduğu  belirtildi ve kulüplerin bu konuda desteklenmesi gerektiği vurgulandı.

  • Türk Alman Üniversitesi’nde Öğrenci Olmak

– Mezunlarımız, lisans öğrencilerine tavsiye olarak üniversitenin sağladığı imkanları iyi değerlendirmeleri gerektiğini ve lisans eğitimi boyunca staj yaparak tecrübe kazanmanın önemli olduğunu belirtti. 

  • İşverenlerin Türk – Alman Üniversitesi Mezunlarına Bakış Açısı-

– Katılımcılar tarafından son yıllarda birçok sektör için ikinci bir yabancı dil ediniminin öneminin arttığı ve bu noktada üniversitenin sağladığı Almanca eğitimin oldukça büyük bir fayda sağladığı belirtildi.

– Alman sermayeli bazı şirketlerin Almanca bilen çalışan ihtiyaçları için Türk Alman – Üniversitesi mezunlarına öncelik tanıdıkları ifade edildi.

  • Türk – Alman Üniversitesi Mezunlarının Kariyer Hedefleri:

– Mezun katılımcılarımız kariyer planlamalarında çalışılmak istenilen sektör ve departman  seçimi gibi karar verilmesi gereken konularda daha sağlıklı fikir sahibi olabilmek adına lisans eğitimi boyunca yapılacak olan staj ya da iş deneyimi gibi birikimlerin önemli olduğunu vurguladılar.

– Mezun olduktan sonra kısa sürede uzmanlaşılmak istenilen alanlara karar verilmesi gerektiği ve iş hayatında sağlıklı bir psikolojik ortamın önemi belirtildi. 

  • Türk – Alman Üniversitesi Mezunlarının Dernek ve Üniversiteden Beklentileri

– Şirketler tarafından TAÜMED’le paylaşılan ve web sitesinde yer alan kariyer fırsatlarının aynı zamanda mezunlara e-mail yoluyla iletilmesinin daha verimli olacağı eklendi.

*Rapora erişmek isteyen diğer kurum ve kişilerin talep sebebiyle birlikte gs@taumed.org.tr’ye mail atmaları gerekmektedir.

Kaynak: tau.edu.tr

Fotoğraf: sigortadunyasi.com.tr